خدمات ساختمانی پایتخت

آشنایی با معماری داخلی

kaghaz12 - آشنایی با معماری داخلی
آشنایی با معماری داخلیReviewed by Khadamat on Jan 22Rating: 5.0

رنگ؟ چيدمان ؟ مبلمان ؟ ديوار کشي ؟ شکل سقف ؟ معماري داخلي همين طور که از اسم اش پيداست ، تخصصي است که مربوط به فضاي داخلي ساختمان ، آپارتمان ، دفتر کار ، فروشگاه و نمايشگاه و ويلا و…. مربوط است و مانند معماري کل ساختمان ، شامل تمام بخش هاي سازه ف تاسيسات ، مصالح ، رنگ ، ترکيب بندي و …… اما در داخل فضا مي باشد.

به بياني ساده تر مي توانيم معماري داخلي را طراحي اجزا ثابت فضاي داخلي و دکوراسيون داخلي را چگونگي چيدمان اجزاء متغير آن تعريف کنيم. يک معمار داخلي ابتدا فضاي داخلي را به گونه اي که پاسخگوي عملکرد ، نيازها ، رفتار ها ، و اقليم و….باشد طراحي کرده و سپس به چگونگي تعريف حس آن فضا از منظر نور ، رنگ ، مبلمان و اشيا مي پردازد.

نبايد فراموش کرد که معماري داخلي مي تواند مي تواند بر سازه و مقطع معماري تاثير بگذارد . يک معمار داخلي مانند يک معمار نياز دارد تا با مباحثي مانند سازه ، عملکرد ، مقياس فضايي ، ارتفاع ديوارها و سقف ها ، تاسيسات داخلي فضا آشنايي داشته باشد . در حقيقت وظيفه معمار داخلي بسيار فراتر از مبلمان داخلي فضا و تعيين رنگهاي داخلي آن دانست . دکوراتور و طراح داخلي مي تواند به يک معمار داخلي در چيدمان فضايي بسيار کمک کند اما نمي تواند به راحتي کارکرد و عملکرد داخلي يک فضا را تعريف و يا تعيين کند چرا که عملکرد داخلي نياز به تاسيسات ، نور ، آکوستيک ، نياز هاي اقليمي و انساني و ….. دارد که حتما بايد توسط معمار داخلي بايد طراحي و پيش بيني شود.

امروزه در مباحث بازسازي و مرمت بحث بازسازي و احيا و يا تغيير عملکرد مطرح ااست که معمولا توسط باز سازان و مرمت گران انجام مي شود اما بهتر است اين امور توسط معماران داخلي مسلط به قوانيين طراحي معماري انجام پذيرد و يا حداقل آز ايشان به عنوان مشاور استفاده گردد. بنابر اين معماري داخلي بسيار فراتر از يک چيدمان ساده و سريع فضاست . معمار داخلي با ايجاد پتانسيل ها و محدوديت ها در المانهاي ثابت فضا دخل و تصرف کرده و پس از اين مرحله چيدمان اجزاء متغير مي تواند به ايجاد حس فضا بسيار کمک کند.

در معماري داخلي ما تنها به دنبال چيدمان هاي گوناگون مبلمان متغير، کف سازي و …. نيستيم، بلکه به دنبال ايجادفضايي از طريق تعاريف فضايي و طراحي مبلمان هاي ثابت آن فضاها هستيم، تا بتوانند حوزه و عملکرد يک فضا را دقيق تر تعريف کند، به دنبال نور گيري ها، اختلاف ارتفاع ها ، جلو و عقب رفتگي ها و شکل و فرم کلي فضاها هستيم، تا بدون مبلمان  متغير نيز بتوانيم عملکرد و  شخصيت فضايي آن را تشخيص دهيم.

شکل پنجره ها ، ارتفاع فضا ، فرم مبلمان هاي موجود در فضا ، رنگ فضا ، بافت ها و مصالح موجود در آن، ميزان نورگيري و حتي محدوده ي تعريف شده ي ديد که به وسيله ي پنجره ها تعيين مي شود،همه مي توانند در بيان ايده طراح داخلي به مخاطب خود تاثير گذار باشند. فضا هاي مختلف با عملکرد ها و کارکرد هاي مختلف مي توانند هدف اصلي يک معمار در خلق اثرش باشند. هماهنگي بين معمار و معمار داخلي سريع تر و حرفه اي تر مي تواند اين هدف را برآورده کند.

معماری داخلی

در اين مرحله از معماري در واقع ما به دنبال شکل دهي فضايي هستيم  که  به تک تک عملکرد ها ي مورد  نياز ان فضا جواب داده و مناسب آن ها طراحي شود . بالطبع هر عملکردي مبلماني دارد که بايد در ان فضا چيدمان شود و طبيعتا مبلمان ها نيز به نوبه خود بر اساس فضا ي ايجاد شده طراحي و يا خريداري مي شوند.

هماهنگي رنگ ، شکل ، فرم و تناسبات مبلمان متغير با مصالح ، تناسبات و شکل و فرم فضا در بيان ايده ي آن بسيار تاثير گذار هستند. در اکثر موارد معماري داخلي بر اساس نياز و عملکرد فضاي مورد نظر طراحي مي شود مگر مواقعي که به فضاهاي چند عملکردي نياز داريم مانند يک سالن نمايشگاهي که در حالت معمولي تنها يک سالن با يک چيدمان متغير براي عملکرد هاي مختلف ، که البته عملکرد هاي شبيه به هم در آن فضا نيز اتفاق مي افتد.

مي توان گفت که در بسياري از موارد معمار داخلي تاثير مستقيم بر روي معماري خارجي ساختمان دارد و حتي گاهي ابتدا درون ساختمان با عملکرد مورد نظرش شکل مي گيرد و بعد پوست ساختمان بر روي اين عملکرد مينشيند معماري داخلي مستقل از قرن ۱۹ به بعد جزء جدايي ناپذير معماري شد که به صورت تخصصي و خاص به آن توجه مي شد و امروز تبديل به يک رشته مستقل در معماري شده و نيازمند پيش فرض هاي علمي و تخصصي فراواني مانند سازه ، اقليم ، نور ، رنگ شناسي ، مصالح شناسي ، هنر . …. مي باشد.

حتي مي توان گفت معماري داخلي فراتر از دانش علمي و اجرايي ، تجربه خلق فضا مي باشد که در چارچوب اصول آن ايجاد مي شود.معماري امروز ترکيبي هنرمندانه از درون و بيرون ساختمان مي باشد. تاثير هر کدام از اين دو بر يکديگر مي تواند فضايي خاص ، متفاوت و هماهنگ را ايجاد کند که ديگر در معماري امروز يک ضرورت است تا تنها يک تجربه .

بنابراين مي توان گفت معماري داخلي درون ساختماني است که در دل شهر ، روستا ، و ….قرار گرفته و خيلي ها از وجود آن غافل هستند و نا خواسته در آن زندگي مي کنند.معماري داخلي از جمله تخصص هاي است که فرا گرفتن آن براي هر شخصي که علاقه مند به محيط زندگي اش باشد مفيد و کاربردي است.اگر به درون معماري مانند يک موجود زنده و نه يک حادثه اتفاق افتادني بنگريم بي شک نحوه برخورد و رويکرد ما با آن متفاوت خواهد شد و خواهيم فهميد که حتي درون يک کيوسک روزنامه فروشي نيز نيازمند به معماري داخلي است چه برسد به بناهايي که  در امروز حتي به درون آنها فکر هم نمي شود و فقط خطوط پلان هستند که با ارتفاع گرفتن از کف ، درون معماري را خواسته تا نا خواسته شکل مي دهند.

جالب اينکه امروزه تخصص هاي ديگر معماري نيز به سمت معماري داخلي روي آورده اند و فضا را از درون به بيرون طراحي مي کنند.البته در گذشته و در معماري سنتي کشوري مانند ايران فضاي داخلي بسيار ارزشمند بوده و همواره به دنبال خلق و مخاطب به دنبال کشف فضابوده و بر خلاف امروز معماري به معناي کامل از درون به بيرون طراحي مي شده و حاصل آن شاهکارهايي بزرگ در ايران است که حتي درجهان امروز مثال زدني است./ نقاشی ساختمان

توجه : مقالات داخل سایت تنها به جهت افزایش دانش کاربران گردآوری شده و شرکت خدمات ساختمانی پایتخت مجری انجام خدمات متنوع بازسازی ساختمان ، نقاشی ساختمان و تزئینات ساختمان می باشد.

440

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *